中国

MENÜ

A kínai nyelv koránt sem egységes, összesen hét nagyobb nyelvjárást (fangyan 方言) különböztetnek meg egymástól. Ezen nyelvjárásoknak, dialektusoknak a nyelvészeti besorolásáról máig viták zajlanak, hiszen inkább önálló nyelvekről beszélhetünk, semmint nyelvjárásokról. A Kínai Népköztársaság lakosságának mintegy 70%-a az északi nyelvjárást (más néven: mandarin) beszéli és az ország hivatalos nyelve, a putonghua (hagyományos kínai: 普通話, egyszerűsített kínai: 普通话) is ezen alapszik. Éppen ezért, az északi köznyelvet ismerőket, az egész országban (és Tajvanon is) megértik, míg a többi nyelvjárás esetében a kölcsönös érthetőség nem mondható el. A han nemzetiségű kínaiak maradék 30%-a pedig a hat déli nyelvjárás valemelyikét beszéli anyanyelveként. A nyelvjárások mindegyike további alnyelvjárásokkal, vagy nyelvjárás-variánsokkal (difanghua 地方话 / 地方話) rendelkezik, melyek az adott nyelvjárásnak különböző, de egymás számára még az érthetőség határán belül lévő változatai.

  • Mandarin kínai (guanhua 官话/官話), vagy északi nyelv (beifanghua 北方話/北方话)), kb. 836 millió beszélő (71,5%). Egész kínában elterjedt, ezen alapul a hivatalos köznyelv, a nyelvjárási területken is kötelező az ismerete.
  • Wu (wuyu 吴语/吳語), kb. 77 millió beszélő (8,5%). Zömében Jiangsu és Zhejiang tartományban, illetve Sanghajban. A Wu nyelvjárás magába foglalja a sanghaji nyelvet (vagy nyelvjárást) is.
  • Yue vagy kantoni nyelv (yue 粤语/粵語), kb. 71 millió beszélő (5%). Főként Guangdong, Guangxi tartományban, Hongkongban, Makaón beszélik. Ezenkívül szerte a világon nagy részt ez a nyelve a kínai migráns közösségeknek is.
  • Min (minyu 闽语/閩語), kb. 60 millió beszélő (4,1%). Fujian tartományban és Taiwanon beszélik, de ez terjedt el Dél-Kelet Ázsia egyes részein is, Malajziában, a Fülöp-szigeteken és Szingapúrban.
  • Xiang (xiangyu 湘语/湘語), kb. 36 millió beszélő (3,8%). Hunanban és környékén beszélik. A xiang nyelvjárásnak általában két fajtáját különböztetik meg: a "régi" és az "új" típusát.
  • Hakka (kejia 客家话/客家話), kb. 34 millió beszélő (3,7), amely a Dél-Kínában és Tajvanon szétszórva élő hakka nép nyelve.
  • Gan (gan 赣语/贛語), kb. 31 millió beszélő (2,4%). Jiangxi tartományban elterjedt nyelvjárás.
  • A kínai nyelvek/nyelvjárások történeti kialakulása:

 

A kínai nyelvjárások
  • A kínai nyelvjárások:

Kínai
Guan

Jin


Mandarin

Standard mandarin



Észak-keleti mandarin



Dél-nyugati mandarin



Jiaoliao mandarin



Zhongyuan mandarin



Jilu mandarin



Jianghuai mandarin



Lanyin mandarin



Dungan





?

Huizhou


Wu

Oujiang




Taihu



Taizhou



Wuzhou



Chuqu



Xuanzhou





Xiang

Új xiang



Régi xiang





Gan



Hakka



Min
Min Bei

Min Bei



Shaojiang




Min Dong



Min Zhong



Puxian


Min Nan


Hokkien



Teochew



Qiongwen

Leizhou



Hainani







Pinghua


Yue
Yuehai

kantoni nyelv



Tanka



Sanyi



Zhongshan




Taishan-i



Luoguang



Guinan



Gaoyang

 

Menü
Asztali nézet